Sunt de acord

Accesibilitate

Satele componente ale comunei Sinesti

Sinesti

Situata in nordul comunei, cu o populatie de aproximativ 1.800 de locuitori, localitatea este sediul administrativ al comunei, concentrand principalele institutii publice, de invatamant, sanitare, comert sau prestari servicii.
Asezarea este cunoscuta cam de la sfarsitul secolului al XIV-lea, "nasul" localitatii fiind un boier de prin partea locului, un anume Sin Birlic. In documentele vremii, satul este atestat pe la sfarsitul domniei lui Alexandru cel Bun, prin anul 1432.

Stornesti

Foarte aproape de Sinesti, in nordul comunei, la nici jumatate de km distanta, se afla satul Stornesti, al doilea ca marime, cu o populatie de 1.100 locuitori. Asezarea este datata anterior domniei lui Stefan cel Mare si a apartinut tot familiei Sinestilor, a caror stapanire a fost intarita prin zapisele din 20 septembrie 1637 si 17 iulie 1662.
Satul detine dotari social-culturale si economice importante: o scoala gimnaziala intr-un local foarte bun, un camin cultural, o moara de porumb si grau, magazine private.

Osoi
La numai 1,5 km de Sinesti, completand asezarile grupate in nordul comunei, satul Osoi ar fi fost infiintat pe la 1700 de tiganii lingurari. Astazi localitatea insumeaza vreo 1.000 de suflete, are o scoala gimnaziala cu spatiu insuficient, un punct sanitar neutilizat, o biserica in constructie si cateva puncte comerciale.

Bocnita
Tot in nordul comunei, dar la 4 km de centrul comunei si la 8 km distanta de Osoi, se afla satul Bocnita. A fost format ceva mai recent, o data cu improprietarirea din anul 1879. Este mezinul comunei, cu o populatie de nici 400 locuitori, in sat functioneaza o scoala primara, intr-un local impropiu care necesita reparatii, o biserica in stare foarte buna si cateva magazine private.