INFORMAŢII DE INTERES PUBLIC --> Concursuri --> Anunturi concursuri

Anunt examen de promovare in grad

Primaria comunei Sinesti, judetul Iasi organizeaza la sediul sau din comuna Sinesti, judetul Iasi examen pentru promovarea în gradul profesional imediat superior celui deţinut, a functionarilor publici de executie di aparatul de specialitate al primarului.
1. Functiile publice pentru care se organizează examenul de promovare:
-consilier, clasa I, grad profesional asistent, ID post 433377 din Compartimentul Stare Civila
-consilier, clasa I, grad profesional asistent, ID post 433379 din Compartimentul Financiar - Contabil, Taxe şi Impozite Locale.
2.Organizarea examenului:
- depunerea dosarelor pentru inscrierea la examen se face în termen de 20 de zile de la data afișării anunțului privind organizarea examenului de promovare, respectiv de la data de 17.06.2020 până la data de 07.07.2020 la sediul autoritatii publice organizatoare.
-selectia dosarelor va avea loc in maxim 5 zile lucratoare de la expirarea termenului de depunere a dosarelor de inscriere la examenul de promovare.
- proba scrisă va avea loc în data de 21 iulie 2020, ora 10,00;
- proba de interviu se va desfasura în maxim 5 zile lucratoare de la data probei scrise si va fi sustinuta de functionarii care au obtinut minim 50 de puncte la proba scrisa din maximul de 100.
3. Condiţii de participare:
În vederea înscrierii la examenul de promovare în gradul profesional imediat superior celui detinut, functionarul public de executie trebuie să îndeplinească următoarele conditii generale cumulative:
a) să aibă cel putin 3 ani vechime în gradul profesional al functiei publice din care promovează;
b) să fi obtinut cel putin calificativul „bine” la evaluarea performantelor individuale în ultimii 2 ani de activitate;
c) să nu aibă o sanctiune disciplinară neradiată în conditiile Ordonantei de urgentă a Guvernului nr.57/2019.

Data creare: 17-06-2020 10:16:55

Anunt constatare calamitati seceta