DESPRE COMUNĂ --> Educaţie

UNIREA BASARABIEI CU ROMANIA

Primavara 1918 pentru Basarabia, a fost primavara redesteptarii nationale, un act justificat, deoarece Sfatul Tarii, elita basarabeana, a luat o decizie istorica de a se reuni cu Patria Mama Romania, intr-un context istoric dificil, finalul unui razboi mondial in care Romania infrunta momente foarte grele privind integritatea sa.
Asadar la 27 martie 2018 se implinesc 100 de ani de la infaptuirea noului Stat National care cuprindea in granitele sale toate marile provincii. Sfatul Tarii vota Unirea Basarabiei cu Regatul Romaniei, sintetizand conceptia de baza a tuturor romanilor basarabeni, hotarand ca teritoriul dintre Prut si Nistru, sa revina practic in sanul tarii.
Cu acest prilej, elevii scolilor din Sinesti, Stornesti si Osoi, indrumati de prof. Rozica Margineanu, Damiana Grigorovici, Ana Valeriu si Mihaela Hrisca si cadrele didactice care s-au implicat si au fost alaturi in buna desfasurare a activitatii, presarata cu momente artistice, concursuri, expozitii de desene care au reprezentat dorinte ale copiilor de o parte si cealalta a Prutului.
Felicitari celor care au fost alaturi, intelegand idealul tuturor de a implini visul de secole al romanilor- REINTREGIREA PAMANTULUI ROMANESC

Unirea

Data creare: 30-03-2018 10:47:11