Sunt de acord

Accesibilitate

Limita geografica a UAT Sinesti, judetul Iasi

Teritoriul comunei Sinesti se afla situat la limita de sud a judetului Iasi, invecinandu-se in partea de nord cu comuna Lungani, in partea de sud cu judetul Neamt si comuna Madarjac, la est cu comunele Popesti si Madarjac, iar la vest cu judetul Neamt si comuna Lungani.

Localitatea dateaza de prin jurul anului 1432, perioada ce coincide cu cea a domniei lui Alexandru cel Bun. Dupa cum reiese din datele monografice ale comunei, Sinestiul a fost infiintat, in forma pe care o cunoastem astazi, la 1 iulie 1932.

Aceasta comuna se bucura de situarea intr-un cadru natural frumos, fiind flancata in partea sudica de paduri seculare intinse, compuse mai ales din specii de arbori din categoria foioaselor, pe o suprafata ce ocupa peste jumatate din intreg teritoriul comunei. Fauna pe care o adapostesc padurile este destul de bogata, reprezentativ in acest sens fiind specii precum capriorul, mistretul si iepurele salbatic.

Unitatea administrativ-teritoriala a comunei include o suprafata totala de 8.343 ha., avand patru sate componente, cu un numar de peste 1.220 de gospodarii. Populatia este alcatuita in principal din tarani, in procent de 91%, ce se ocupa cu agricultura si cresterea animalelor in propria gospodarie - indeletnicirea de baza a locuitorilor.

Specificul economic al comunei este dominat, in mod firesc, de agricultura. Potentialul agro-zootehnic si cel forestier sunt principalele rezerve pe care se bazeaza aceasta comuna:
• paduri si terenuri silvice - insumeaza 4.373 ha.
• terenuri agricole - total 3.894 ha.
• capete ovine - mai mult de 5.000, in peste 20 de stani.

Activitatea comerciala se manifesta printr-un numar de magazine private, situate in localuri proprii sau spatii inchiriate, si mai nou prin infiintarea unei piete publice. Tot in zona sectorului privat mentionam existenta unor mori de porumb si grau, gatere, ateliere de prelucrare a lemnului si fierarii.

Pe raza comunei se gaseste un luciu de apa de 30ha. si sunt in atentie o serie de potentiale obiective turistice. Toate acestea nu au putut fi puse in exploatare pana acum din lipsa fondurilor necesare si starii destul de proaste a cailor de acces.

Prin articolul 35 din Statutul comunei, adoptat in forma modificata din anul 2003, consiliul local poate hotari infratirea comunei cu unitati administrativ-teritoriale din alte tari. Dar, in prezent, nu exista o astfel de colaborare si suntem dispusi si interesati in acest sens. Avem convingerea ca prin acest fel se aduce un suflu nou in ceea ce priveste viziunea, ideile si mentalitatile, benefic tuturor. Prin punerea in valoare a unui raport de schimburi culturale, economice sau de alta natura, vom putea obtine schimbari in bine, atat comunitar cat si la nivel individual. Suntem intr-o tara marcata de dificultatile de adaptare la o economie de piata, iar printr-o mai buna cunoastere si informare, locuitorii ar depasi barierele existente, integrandu-se mai repede intr-un climat competitiv, in spiritul competentei si aspiratiilor europene.