Primaria Comunei Sinesti - judetul Iasi » Telefon: 0232-325.100 » Program de lucru: Luni-Vineri 8-16

Monografia comunei Sinesti

Istoria asezarii

Satul Sinesti dateaza cam de la sfarsitul domniei lui Alexandru cel Bun, prin anul 1432, iar numele se trage, se pare, de la primul boier din partea locului, un anume Sin, care este pomenit in diferite documente de la sfarsitul secolului al XIV-lea si inceputul secolului al XV-lea. Sinsa Birliceste gasit intr-un document ce dateaza din 18 noiembrie 1383, sau Sin Birlic in cronica Husilor, uric pagina 454 din 8 martie 1407.

Comuna Sinesti a fost infiintata, ca unitate de sine statatoare, prin anul 1840. Pana in anul 1908 comuna a fost compusa din sapte sate: Sinesti, Stornesti, Osoi, Bocniat, Zmau, Cotargaci si Crucea. Apoi a fost alipita la comuna Popesti, ca din anul 1932 sa fie reinfiintata, in structura actuala.

Geografia si clima zonei

Teritoriul situat in zona deluroasa a podisului Moldovei, cu versanti directionati nord-sud, cu platouri inguste, strabatute de paraie cu gurile de varsare spre nord.
Climatul are caracter temperat-continental, de nuanta relativ execisa, dar si cu influente ale padurii. Precipitatiile medii anuale sunt de peste 500 mc, in regim neuniform. Vanturile cele mai frecvente bat din nord, nord-vest, sud si sud-est, directia dominanta fiind nord-vest.

Reteaua hidrografica este saraca, cu izvoare si paraie putine, panza freatica se situeaza la cca. 8-10 m adancime, exceptie facand satul Osoi unde este mai la suprafata (4-6 m adancime). Predomina solul cenusiu si brun de padure podzolit, avand totusi, categorii de fertilitate slabe.

Religia si traditiile locuitorilor

Locuitorii locului, crestini ortodoxi, sunt pastratorii vechilor traditii romanesti. Pe langa biserica din Sinesti, monument istoric, mai exista biserica din Bocnita si in constructie cea din satul Osoi.

Imbinand traditia cu posibilitatile zonei, principalele activitati ale populatiei sunt cele legate de cultivarea pamantului, exploatarea lemnului si cresterea animalelor. Mai mult de 46% din suprafata comunei este teren agricol, din care fond funciar in majoritate arabil (52%) sau zona de pasuni si fanete (23%). Dar o importanta bogatie naturala o reprezinta plamanul verde al planetei, padurea, care acopera peste 52% din suprafata comunei.

Iazul - comuna Sinesti, judetul Iasi

Data creare: 30-07-2017 13:42:31